Реални решения за България

Реални решения за Варна

11 приоритета

11 приоритета за Варна

ПАЧИС

48-ма Пленарна сесия на Генералната асамблея на ПАЧИС

Кампания "Да изчистим България за един ден";

На 20 Април 2013г. се включихме в кампанията "Да изчистим България за един ден" и почистихме плажовете на Камчия.

Видими резултати за България

Представяне на кандидатите за кметове на ПП ГЕРБ

18 юли 2016

179 години от рождението на Васил Левски

Днес се навършват 179 години от рождението на Васил Левски и повече от всякога имаме нужда да  си спомняме идеалите и делото му.
Поклон.

12 юли 2016

Павел Христов: Кметът на Долни чифлик Красимира Анастосова даде ход на градивните процеси в общината

В качеството си на кмет на Долни чифлик Красимира Анастасова даде ход много положителни промени и въпреки че е едва в началото на мандата си, тя показва, че е двигател на градивните процеси, необходими на общината. Това заяви народният представител и административен секретар на ГЕРБ-Варна Павел Христов на среща с жители на Долни чифлик. В рамките на дискусията с тях Красимира Анастасова на свой ред набеляза проектите, по които администрацията работи в момента.
„Очакваме резултатите от обществената поръчка за първия етап от проекта за изграждане на канализация в Долни чифлик. За тази инвестиция са предвидени 1,5 млн. лв., а целият проект за канализацията е на стойност 4,5 млв. лв.”, информира кметът на общината. Тя посочи още, че през август предстои да се отвори процедура по Приоритетна ос 2 на Оперативна програма „Околна среда”, чрез която в община Долни чифлик ще може да се изгради компостираща и сепарираща инсталация. „При предходния мандат са пропуснати много възможности от страна на общинската администрация. Целта ни е с ресурса за европейските програми, по които можем да кандидатстваме, да намалим разходите за депониране на отпадъци. По този начин няма да допуснем да се увеличи данъчната тежест за жителите на общината”, аргументира се Анастасова.
Тя обяви, че предстои да започне санирането на два жилищни блока в Долни чифлик. Очаква се ремонтните дейности да завършат през есента. За други шест сгради документалната процедура вече е в ход. „Когато приключи обновяването по програмата за многофамилни жилища, общината ще облагороди за своя сметка междублоковите пространства. В близките месеци пък предстои да изградим и площадка за стрийт фитнес”, допълни Красимира Анастасова. По предложение на кмета на Долни чифлик и с решение на Общинския съвет ще бъде довършен параклиса в село Бърдарево.
„Наред с мащабните проекти обаче, полагаме усилия и с малки, но полезни стъпки да създадем по-добра среда за живот в общината. На гарата в с. Нова Шипка например напривихме нова спирка. Досега хората там нямаше къде да се подслонят. Вече приключи и чаканият с години ремонт на ул. „Иглика” в Долни чифлик, за който получихме помощта и на местните жители. Организирахме почистване край трасетата от четвъртокласната пътна мрежа. Предстои да започне разширяване на детската площадка в Ново Оряхово”, отчете Красимира Анастасова.
Богатата културна програма, реализирана по инициатива на общината, също е важен признак за новия облик, който постепенно придобива Долни чифлик, отбеляза Павел Христов. „За постигането на резултати, които носят реални ползи за хората, е от съществено значение местната и централната власт да споделят обща визия за развитие”, подчерта още той.
Във фокуса на разговора с жителите на Долни чифлик, в който се включиха и общинските съветници от ГЕРБ, бяха и предстоящите президентски избори. „За ГЕРБ е важно да затвърди постигнатото с резултати, близки до тези от последните местни избори”, категоричен бе административният секретар на ГЕРБ-Варна. Той изтъкна, че партията ще заложи на успешни кандидати с добре развит обществен профил. „Това безспорно е проблем за останалите политически формации, които все още нямат визия за кандидатите, които да представят”, допълни Христов. По думите му опонентите на ГЕРБ, които не залагат на принципи и политики, насочват своите сили към фабрикуването на черен PR и доноси. „За организацията на ГЕРБ обаче е важно да сме мобилизирани за провеждането на позитивна и отговорна кампания. За нас тя не е игра на инат, а възможност ГЕРБ да затвърди монолитността си и чрез своята кандидат-президентска двойка отново да покаже, че е гарант на стабилност и генератор на политики за развитие”, заключи Павел Христов.

08 юли 2016

Реално електронно управление в България - до 4 години


Ако се спазват всички срокове и начертани перспективи в стратегическите документи, в следващите 3-4 години ще има работещи решения и България ще има реално електронно управление. Това каза в интервю за БТА народният представител от ГЕРБ и член на комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения в НС Павел Христов.
В Народното събрание и в комисиите на парламента се обсъжда регулаторната рамка, която трябва да побере целия спектър на електронното управление на държавата и неговите аспекти.
Христов допълни, че има воля за единен подход към електронното управление, предлагат се работещи законодателни решения и много добра рамка за изграждане на електронно управление. По думите му предвижда се да има звено - единна структура, която да извърши интегритета между различните структури. Това ще бъде Държавна агенция "Електронно управление", която ще бъде на подчинение на министър-председателя.
В средата на следващата година ще можем конкретно да говорим какво предстои стъпка по стъпка, чисто технологично - кои електронни услуги, кога ще можем да ползваме, като реалната ми прогноза е, че това ще е възможно от 3 до 4 години, каза Христов. Според депутата твърде вероятно е някои компоненти от електронното управление да могат да се видят и по-рано.
Електронното управление пести време, пари и нерви
Електронното управление на първо място е начин на обработка на информацията и начин на работа в администрациите на държавата по електронен път, разказа депутатът. По думите му това включва всички аспекти на комуникация между ведомствата, между служителите или между администрациите по електронен път.
Вторият основен аспект на електронното управление е пряката полза за гражданите и за бизнеса. Тя е, че в момента, в който заработи моделът, всеки от нас - гражданин или представител на бизнеса, ще има възможност за електронен достъп до информацията на държавата, до публичните данни и достъп до услугите по електронен път.
За последните 15 години за електронно управление са разходвани над 3 млрд. лева
За последните 15 години средствата, които са разходвани за електронно управление, са може би над 3 милиарда лева за всички звена и структури на държавната администрация, каза Христов. Той подчерта, че разходваните пари не са отишли на вятъра, голяма част от системите функционират и днес.
Към момента интегрираните услуги (електронен обмен на информация между различните ведомства) за съжаление или липсват, или са изключително малко, коментира Христов. Като успешен модел той спомена този на правителството в рамките на 41-то НС, когато министърът на транспорта Ивайло Московски създава дирекция "Електронно управление" към министерството и изпълнителната агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" (ЕСМИС).
Според статистиката в момента има малко над 3 хил. административни услуги, които се предоставят от различни ведомства. От тях около 60-70 процента са свързани с вадене на удостоверения, които важат от едно ведомство пред друго, разкри Христов.
По думите му този целият процес ще бъде автоматизиран, системите ще бъдат свързани и това също е заложено в законовите промени. След влизането им в сила, след като заработи Държавната агенция "Електронно управление", има шестмесечен срок за одит на всички звена в държавната администрация, каза той.
От одита ще стане ясно какви системи имаме, какви ресурси са налични, с какво разполагаме, какво е амортизирано и остаряло и не е годно за ползване, и какво е необходимо да се прави оттук-нататък.
Христов допълни, че е важно да се подчертае, че агенцията не започва от нулата. Тя ще стъпи на базата на ЕСМИС и на дирекцията "Електронно управление" в транспортното министерство. Тези две звена се вливат в новата държавна агенция и стават основа за нейното функциониране, поясни депутатът.
Следващите две години влизат в сила всички приети до момента промени за електронно управление
През 2017 г. и 2018 година влизат в сила всички промени, които сме приели в момента, каза Христов. В тези периоди трябва да се случи одитът, подготовката на всички технологии, необходими за успешната реализация на модела. За пример Христов посочи Закона за българските документи за самоличност, който мина на първо четене, и който третира частта, даваща възможност идентификацията да бъде част от личните ни карти.
От 2018 година МВР ще има техническа възможност да залага електронни идентификатори, електронните подписи в личните документи при изрично желание на всеки. Това най-грубо казано ще е електронен сертификат, носител на удостоверителна информация, поясни Христов.
По думите му ще има две възможности - ако желаем да ползваме само електронен идентификатор за достъп до системата на държавната администрация има два вида електронни подписи - квалифициран и усъвършенстван.
Всеки притежаващ усъвършенстван подпис може успешно да използва само електронен идентификатор, без да е необходимо да притежава и квалифициран електронен подпис, за да се удостовери в системата и да направи необходимата заявка. Който не притежава, може да заяви при подмяната на лични документи и квалифициран електронен подпис, който има силата на собствен подпис, поясни депутатът.
С въвеждане на електронното управление икономията на годишна база ще е над 1 млрд. лева
Реалната реформа, която се предлага с пакета закони, е най-добрата форма на административна реформа, който може да се случи в държавата, защото решава проблемите не само по вертикала, но и създава условия за хоризонтален обмен на информация, смята депутатът. Само от дублирани функции и издаване на удостоверения от едно до друго ведомство на година може би са над 10 млн. човекочаса, каза Христов.
Ако си представим, че всяка структура прави сама обществените поръчки и си поръчва оборудване, хардуер, софтуер и др. - оттам също ще настъпят много икономии само от обема, коментира депутатът. Защото, ако се централизират поръчките в тази сфера, това означава, че няма примерно 10 агенции, министерства и др. да си поръчват да кажем 1000 работни станции или компютри, а ще бъдат поръчани на един път, което пък означава, че за количество цените ще бъдат по-добри, допълни той.
Само за тези показатели, които коментираме, прогнозата за икономия на годишна база е около 1,1 млрд. лева, което съпоставено с бюджета на държавата е изключително сериозна сума, посочи Христов.
При въвеждането на електронно управление няма да има механични уволнения на хора
Твърде е вероятно на един етап да се разисква и въпросът дали внедряването на информационните технологии няма да доведе до съкращаване на персонал, коментира още народният представител.
Според Христов това не може да се третира като съкращаване на държавна администрация, т.е. утре заработва една система и примерно 1000 души стават непотребни. Тук говорим за плавен преход от хартия или механична администрация към електронна такава, което означава, че в цикъла на тези проекти ще се знае кое кога влиза в сила.
Така лесно може да бъде направен анализ кога кои служители ще бъдат пенсионирани, кога кои щатове няма да са необходими, така че говорим за плавен преход на естествено намаляване на държавната администрация, а не за механично уволняване на хора, уточни депутатът.
Технологиите ще покриват най-добрите нива за електронна сигурност
В законите, които сме приели и тези, които предстои да бъдат приети, се залагат принципи, които кореспондират с най-добрите световни стандарти за сигурност от света на информационните технологии, категоричен е Христов.
Има разписани процеси как трябва да се защитава информацията и те са залегнали в нормативната база и дават според мен необходимата гаранция, че ще бъдат спазвани, поясни депутатът. Избираните технологии ще бъдат съобразени с тези принципи и стандарти, за да покриват най-добрите нива за сигурност, допълни Христов.
За нуждите на електронното управление изискванията са да се използват системи с отворен код, като съответно правата да са на възложителя, в случая на държавата. Всички произтичащи от това права, лицензи ще са държавни, коментира народният представител. По думите му възможно е да се ползват и готови, работещи решения.




Павел Христов: По време на избори ГЕРБ залага на политики, не на черен ПР

Павел Христов ГЕРБ
Медия: „Радио К2"
Павел Христов, народен представител от ПГ на ГЕРБ, член на Комисиите по транспорт, информационни технологии и съобщения и за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране, в разговор с Клара Маринова в ефира на „Радио К2”, заяви позиции по следните теми:
Предложението на „БСП-лява България” Сметната палата да извърши одит на Летище „София” поради съмнения за ниска рентабилност и възвръщаемост.
Павел Христов заяви, че това е тема, която основно се повдига, когато става дума за летища, пристанища, опозицията има навик да отправя обвинения за нерентабилност, за едва ли не някакви катаклизми в дружествата, истината е, че нещата изобщо не са толкова драматични. „Но те цитират някакви цифри, говорят за печалба в минали години от 30 милиона, а в момента от 5 милиона, доста е голяма разликата, ако тези цифри са верни, очевидно става дума за нерентабилност, Вие казвате, че не са такива цифрите ли?”, попита водещата Клара Маринова, събеседникът й отговори, че не иска да оспорва цифрите, но предпочита професионалното ръководство да разясни нещата, защото това ще има най-голяма стойност като информация.
Съдържат ли елементи на нарушаване на човешките права Антикорупционният закон и Законът за борба срещу тероризма?
„Наистина ли Антикорупционният закон и Законът за борба срещу тероризма съдържат елементи на нарушаване на човешките права?”, попита водещата Клара Маринова, Павел Христов започна отговора си с борбата с тероризма, като обясни, че това е едно изключително грозно и подло явление, което отнема живота на много невинни хора, явно световната степен на застрашеност е изключително висока и това налага да се вземат по-сериозни мерки, защото очевидно със стандартните методи на борба не може да се противодейства. „Може да се търси някакво тълкувание има или няма ограничаване на права, но в крайна сметка тук говорим за спасяване на човешки животи, така че това са мерки, които ще се налагат в извънредни ситуации и няма да са ежедневие в никакъв случай!”, обясни народният представител от ГЕРБ. Той добави, че подобни притеснения са изказвани и по отношение на други закони, но и до ден днешен възможностите, предвидени в някои от тези закони дори не са активирани, защото не е имало повод.
„Другото безпокойство е хвърлянето не само на полицейски, но и на военни сили в борбата с тероризма, абсолютно наложително ли е и не крие ли това опасност за използване на военните в тези операции и оголване на армията?”, продължи с въпросите си водещата, събеседникът й отговори, че не вижда опасност от оголване на армията, в нея и в момента има звена, които се занимават с антитероризъм, има военни части, които са специално обучавани за такова нещо, така че това е резонно. Вижда се, че кооперацията между МВР и МО за опазването на границата дава резултати и е една добра практика.
По отношение на Антикорупционния закон Павел Христов изрази мнение, че при всички положения той е сериозен и много дискусионен. Така или иначе обаче корупцията също е широко явление в нашата държава и трябва да се вземат мерки и при всички случаи може би един централен орган ще бъде по-ефективен. Въпрос на дебат между първо и второ четене както за този централен орган, така и за анонимните сигнали.
Случващото се в сектор „Енергетика”.
„Искат да ни наложат процедура за собствеността на тръбите и компресорните станции. Ние не можем да го допуснем това, тъй като ще е тежък политически удар срещу България и недопустимо за нас, с каквито и пари да ни санкционират”, каза премиерът Бойко Борисов след срещите си в Брюксел с комисаря по конкуренцията Вестагер и с председателя на Комисията Юнкер. Каква е нашата българската позиция и какво ще правим в тази ситуация?”, попита водещата Клара Маринова, Павел Христов заяви, че според него изказването на премиера е изключително точно, водещ трябва да бъде националният интерес. Той продължи, че ЕС и ЕК често имат виждания, които трябва да бъдат дискутирани с държавите членки. Това е един от тези случаи, но българското правителство ще защити интереса на държавата.
Що се отнася до „Южен поток”, Павел Христов заяви, че този проект винаги е бил интересен за държавата, но при спазване на европейските правила, защото обратното не е полезно за никого. „Така че ако някога се стигне до рестартиране на „Южен поток”, той трябва да се случи по европейските правила!”, категоричен бе народният представител от ГЕРБ. На въпроса няма ли двоен стандарт по отношение на това, че ЕК разрешава строежа на „Северен поток” 2, той отговори, че от позицията на по-малките вероятно винаги някой ще се опитва да ни налага воля, важното е ние как реагираме в тази ситуация, страната ни през последните години си е извоювала изключително добро име сред европейските ни партньори, стоим стабилно и волята на правителството ни се чува изключително сериозно в европейските институции.
Референдумът във Великобритания за напускане на ЕС.
„Прави ли Ви впечатление, че след решението на Великобритания за напускане Европа вече естествено е на две, даже на три скорости?”, попита водещата Клара Маринова, Павел Христов отговори, че трябва да се подчертае, че Великобритания все още не е напуснала ЕС, това ще бъде дълъг процес с неясен край. При всички положения обаче новината за резултатите от референдума е причинила световни шокове. А по отношение на това на колко скорости ще продължи да се развива Европа, страната ни има ясна и категорична позиция – за нас е недопустимо разделянето на бедни и богати, на стари и нови членки. Всяка една членка е с равни права и ние ще продължим да отстояваме този принцип.
Идеята за спешно въвеждане на еврото във всички държави членки на ЕС.
„Еврокомисията планира да въведе еврото за всички страни - членки на Съюза, включително за България. Двигател на тази необяснимо „спешна“ идея е Председателят Юнкер. Каква е целта на този ход? Не са ли ясни още сега бъдещите негативни икономически и социални резултати? Или просто се имитира активност? Не е ли грешка да се принуждават страните да се присъединят към еврозоната, Защото приемането на еврото е доброволен акт? България готова ли е да приеме еврото?”, постави своите въпроси водещата Клара Маринова, Павел Христов отговори, че за страната ни най-важното нещо в момента е да е финансово стабилна и ние сме финансово стабилни. Той продължи, че ако се положат още усилия вероятно няма да е проблем да се покрият всички изисквания за еврото. Анализите обаче сочат, че за нас на този етап не е необходимо да се бърза.
Президентските избори.
„Защо политиците се опитвате да изземете функциите на кандидат-президентските си двойки, започвайки кампанията без тях, защото кампанията си върви?”, попита водещата Клара Маринова, Павел Христов отговори, че ГЕРБ не се плаши от нищо, има си законов срок за провеждането на кампанията и той ще бъде спазен. Народният представител от ГЕРБ обясни, че за съжаление в България се е наложила практиката по време на предизборните кампании да се използва черен пиар, оплюване и доноси. От ГЕРБ в същото време искат да фокусират вниманието си върху политики, а не върху черен пиар. От друга страна кандидатите на ГЕРБ ще бъдат достатъчно популялни с изключително добре развит обществен профил, което автоматично не налага спешност на обявяване на кандидатурите. „Мисля, че другите партии имат далеч по-сериозни проблеми, защото те първо трябва да си намерят личности, второ тези личности трябва да се съгласят да бъдат техни кандидати, защото и това се оказва, че не е толкова лесен процес за тях и чак след това да обявяват. При нас нещата са ясни!”, завърши Павел Христов разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2”.

01 юли 2016

Народният представител от ГЕРБ-Варна Павел Христов: Всички държави-членки на ПАЧИС ще положим усилия да се вземат решения за доброто на Черноморския регион

Всички държави-членки на Парламентарната асамблея за Черноморско икономическо сътрудничество (ПАЧИС), ще положим усилия статутът на организацията да бъде издигнат, за да е още по-активен парламентарният диалог и да се вземат решения за доброто на Черноморския регион. Този регион е изключително тежък - с редица междуособици и междудържавни проблеми. Това коментира по време на пресконференция народният представител от ПП ГЕРБ-Варна Павел Христов. На брифинга присъства и евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев.
По време на пресконференцията Павел Христов запозна местните медии с акцентите от участието си в 47-мата Генерална асамблея на ПАЧИС в Москва. Един от ключовите дебати, който бе воден там, бе на тема "Постигане на мир, стабилност и просперитет в Черноморския регион чрез икономическо сътрудничество”. Павел Христов сподели, че по време на срещата в Москва е била приета Декларация за повишаване статута на Парламентарната асамблея за Черноморско икономическо сътрудничество. И изтъкна, че това, което прави асамблеята изключително интересна, е че традиционно държави в конфликт успяват да седнат на една маса и да водят важни диалози за Черноморския регион.
Народният представител коментира засегна и темата за електронното управление. И коментира, че промените в пакета от закони - за електронното управление; електронната идентификация и Закона за българските лични документи създават условия за развитието на работещ модел за електронно управление и електронна идентификация за гражданите и бизнеса.
В последните 3 месеца парламентът работи активно по приемане на горепосочените закони. Създадоха се две централизирани структури – Държавна агенция „Електронно управление” и Държавно предприятие „Единен електронен оператор. Павел Христов уточни, че агенцията, която е на пряко подчинение на министър-председателя, ще реши проблема с координацията между ведомствата и ще създаде успешно т.нар. системен интегратор. „Създадоха се условия в българските лични документи да се въведе чип. С него всеки, който желае, може да заяви електронния интегратор да бъде въведен в личните му документи и да ги използва заедно”, коментира народният представител.
Той добави, че през последните 15 г. всички агенции и ведомства на държавната администрация са похарчили над 3 млрд. лв. за системи, оборудване,   хардуер, софтуер и лицензи без да е на лице интергрираност между тях и без да има работещо решение за гражданите и бизнеса. Христов бе категоричен, че след създаването на Държавна агенция "Електронно управление" и Държавно предприятие „Единен системен оператор“ на практика ще се спестят разходи.

По сигнал на евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев прокуратурата възобнови наказателно производство за жестоко убийство на куче

По сигнал на евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев прокуратурата възобнови наказателното производство за жестокото убийство на куче във Варна.
6-годишният голдън ретривър Цезар е застрелян от упор в тила от бившия военен Николай Ангелов. Инцидентът става през май 2015 г. на варненската улица „Радецки”, а година по-късно прокурор Георги Манасиев произнася постановление за прекратяване на наказателното производство.
„Благодаря на главния прокурор Сотир Цацаров, че много бързо насрочи проверка по случая и вчера окръжният прокурор е отменил това скандално постановление. Надявам се наказателното производство да завърши с присъда, защото публичен разстрел на улица във Варна не може да остане ненаказан”, категоричен бе евродепутатът на съвместна пресконференция във Варна с народния представител от ГЕРБ Павел Христов. Емил Радев припомни, че прокуратурата е участвала с методическа помощ и на провелата се кръгла маса за зоополицията, която евродепутатът инициира съвместно с неправителствената организация „Четири лапи” и „Господари на ефира”.
„Към момента у нас няма богат съдебен опит относно подобни казуси, така че няколко скандални постановления като това на прокурор Манасиев могат да създадат противоречива практика, да преобърнат цялата превантивна сила на закона. Това би оставило безнаказани тези, които стрелят по животни, осакатяват ги или ги нараняват и то на обществено място. Не бива да бъдем безразлични, защото агресията, проявена над животните, рано или късно се прехвърля и върху хората”, изтъкна Емил Радев. Той информира, че ще изпрати сигнал и до Висшия съдебен съвет, за да се извърши проверка с какви мотиви е прекратено наказателното производство по случая.
Според евродепутата кучетата от порада голдън ретривър са едни от най-дружелюбните, включително и към непознати, което ги прави безполезни като пазачи. „Тези животни са известни с интелекта и с търпението си към децата. Заради добрия си характер се използват и като водачи”, коментира още Радев и определи като абсурдни и пристрастни мотивите, по силата на които до инцидента се е стигнало при самоотбрана.
„Това не е просто убийство, а хладнокръвна екзекуция на животно, защото то е разстреляно в тила с малокалибрен пистолет и през бутилка от минерална вода, която е използвана като заглушител. Според съдебната ветеринарно-медицинска експертиза смъртта на кучето е резултат от целенасочени действия, а огнестрелната рана е нанесена с професионална точност”, добави евродепутатът. По думите му назначената съдебно-психологическа експертиза на извършителя на деянието сочи, че при него има индикатори за лесна възбудимост и нестабилност. Бившият военен сам е признал, че винаги носи пистолета си. Така е било и във фаталния ден.  „Абсурдно е, че е освободен от отговорност въз основа на малката стойност на кучето. Един домашен любимец, отглеждан с години, няма стойност. Дали той е осиновен от кучкарник или струва няколко хиляди лева не е критерий за проявата на жестокост към животните”, заключи Радев.
На пресконференцията присъства и собственикът на убитото куче Павлин Анастасов, който заедно със сестра си благодари на евродепутата за оказаната подкрепа.
Емил Радев е сред инициаторите за създаване на зоополиция в България и е вносител на законовите текстове, които инкриминираха насилието над животни. Евродепутатът е и член на интергрупата за защита на животните в ЕП.

Търсене в блога